Haklı Mücadelemiz Baskı ve Tehditlerle Engellemez!

2522

Bugün (16.09.2017) saat 15.00 sularında, 17 Eylül 2017 (Pazar) günü Alev Bektaşi Federasyonu ve Eğitim-Sen’in çağrıcılığında düzenlecek olan “Laik,Bilimsel, Anadilinde Eğitim” mitinginin afişlerini asan PSAKD Ataşehir şube üyelerimiz Ulaş Baştuğ, Cengiz Yayla, İlker Yılmaz Özen ve Gökhan Keleş zırhlı polis araçları tarafından önce taciz edilmiş daha sonra ise gözaltına alınarak Örnek Karakoluna götürülmüşlerdir.

Üyelerimize gözaltında bulundukları süre boyunca tehdit ve baskı uygulanmıştır. İçlerinden yaşça küçük olan bir canımız ayrı bir hücreye alınmış ve Ataşehir şubemiz ve şubemizin yer aldığı 1 Mayıs mahallesinde olan bitenler hakkında kendilerine bilgi vermesini teklif ederek muhbirlik dayatmasında bulunmuşlardır. Bu ahlaksız teklifi rededen canımız ve diğer üyelerimiz yaklaşık 4 saat tutulduktan sonra şube ve genel merkez yöneticilerimizin çabaları sonucunda her biri için ayrı ayrı “Kabahatler Kanunundan” 3000 TL para cezası kesilerek serbest bırakılmışlardır.

Tamamen meşru ve demokratik bir hak olan laik, demokratik, bilimsel, parasız ve anadilinde eğitim için yürüttüğümüz mücadele bu tarz keyfi engellemelerle bastırılamaz.

17 Eylül Mitingi yasal ve meşrudur. 17 Eylül Mitingimizin görsel ve yazılı propaganda çalışmasını yürüten üyelerimize dönük bu bastırma girişimi bizleri yolumuzdan döndüremeyecek aksine mücadelemizi meşru zemininden güç alarak daha güçlü yürütmemize neden olacaktır.

Konunun hukuki olarak takipçisi olacağımızı beyan ediyoruz.

Bu vesile ile bir kez daha başta Alevi kamuoyu olmak üzere tüm emek, demokrasi ve özgürlüklerden yana olan halkımızı 17 Eylül’de Kartal Meydanında düzenlecek “Laik, Bilimsel, Demokratik, Anadilinde Eğitim” mitingine davet Ediyoruz.

 

PSAKD Genel Merkezi
16/09/2017