Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan bir açıklamayla bulûğ çağına giren kız ve erkek çocuklarının evlenmelerinin dinen uygun olduğu, nikahlanabilecekleri belirtildi. 
Diyanet İşler Başkanlığı, bulûğ yaşının alt sınırını kız çocuklarda 9, erkeklerde 12 olarak belirtti. Diyanet İşleri Başkanlığı, kızların 9 yaşında gebe kalabileceklerini, erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabileceklerini bildirdi. Diyanet İşleri Başkanlığına göre ergenlik çağına girmiş kız çocukları nikahlanırken yanlarında velilerinin olmasının daha uygun fakat “Veli olmasa da olur”!

Diyanet İşleri Başkanlığının yaptığı bu açıklama bizlerin sabrını taşırmıştır. Daha önceleri dönemsel olarak yaptığı açıklamalarla Siyasal İslamın resmi sözcüğülüne soyunan bu kurum, geride bıraktığımız zaman boyunca adece çocuk gelinler açısından değil, bütçeden aldıkları pay ve 19. Eğitim Şurasına gönderdikleri müfredat tavsiyeleri ile yaşam alanlarımıza birincil elden müdahale etmeye başlamıştı.

Müftülere resmi nikah kıyma yetkisinin verilmesinden sonra şimdi de buluğ çağındaki çocuklarımızın evlendirilebileceğinin açıklamasını yapanlar, hemen ardından yalanlama açıklamaları ile bizlerin aklıyla dalga geçiyorlar. Her yaptığı açıklamada toplumu ayrıştıran,toplumuzun değer yargılarını hiçe sayan, çocuk gelinliği meşrulaştıran açıklamalar yapan Diyanet İşleri Başkanlığı, adeta toplum mühendisliğine soyunmaktadır.

Tarikat yurtlarında çocuklara tecavüz edenler, ıslah evlerinde çocuklarımıza tecavüz edenler, yurtlarda çocuklarımızın yanarak ölmesini izleyenler, bir babanın kendi çocuğuna şehvet duyabileceğini ifade edenler bilmelidirler ki; Karanlık zihniyetlerine boyun eğmeyeceğiz!

Diyanet İşleri Başkanlığının, laik,demokratik bir siyasi rejimde yeri yoktur. Toplumu inançsal anlamda kutuplaştırıcı açıklamalarda bulunan ve Hükümetin siyasal islamcı anlayış ve uygulamalarının meşruiyet yayma merkezi olarak fetva verme görevi yürüten Diyanet İşleri Başkanlığı lağvedilmelidir!

Bizler, yaşadığımız bu kadim topraklarda laik, demokratik, özgür ve kardeşçe yaşamı savunanlar olarak, çocuklarımızın geleceğini karartmanıza izin vermeyeceğiz. Çocuklarımız laik, demokratik, bilimsel eğitim alacak ve özgür bir yaşam sürecekler.

Çocuklarımızın hayallerine sahip çıkacağız!

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi
3 Ocak 2018