BASINA VE KAMUOYUNA

Yıllardır bizzat siyasal iktidarlar eli ile büyütülüp, beslenen, devletin adeta hücrelerine kadar sızmasına müsaade edilen, göz yumulan Fethullahçı cemaatin 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirdirdiği darbe girişimini kendi ifadeleri ile Allahın bir lütfu olarak gören AKP iktidarı, can simidi gibi sarıldığı OHAL rejimi ve KHK’lar eliyle faşizan uygulamalarını her geçen gün artırmaktadır. Haksız, hukuksuz ve yargısız binlerce suçu günahı olmayan kamu emekçisi işinden edilmiş, yüzbinlerce insan mağdur edilmiştir. Daha geçtiğimiz günlerde bizzat kendi beyanatları ile onbirbin kişinin bylock mağduru olduğu ortaya çıkmıştır. Bu süreçte; Yüzbinlerce kişi hakkında gözaltı işlemi yapılmış ve onbinlerce insan cezaevlerine doldurulmuştur. Darbe ve darbecilerle mücadele adı altında çıkarılan OHAL bir buçuk yıldır uygulamadadır ve gerçek anlamda Cemaatle bir mücadele yürütülmemekte ve hatta aynı anlayışla devlete yerleşmeye çalışan cemaatlere fırsatlar sunulmaktadır. OHAL ve KHK’lar aracılığı ile gerçek anlamda mücadele muhaliflere karşı yürütülmektedir. Bu durumun artık ispata muhtaç hali kalmamıştır. Onlarca muhalif gazeteci içeridedir. Binlerce akademisyen, aydın, yazar, çizer hapse atılmış veya haklarında adli soruşturmalar açılmıştır. Binlerce muhalif kamu emekçisi işinden edilmiştir. Grevler yasaklanmış ve aralarında Alevi gazetenin ve televizyonların da içinde olduğu onlarca muhalif basın yayın organı susturulmuştur. Bu bağlamda onlarca dergi, gazete, radyo ve televizyon kanalı kapatılmıştır. Bu baskı ve sindirme rejimi hız kesmeden devam etmektedir.

Bugün çalışan gazeteciler günü ve bizler buruk bir biçimde gazeteci dostlarımızın günlerini kutlamaya hazırlanmışken yeni gözaltı kararları ile sarsılmış durumdayız. Böyle bir günde; aralarında Alevilerin katkıları ile kurulmuş ve AKP iktidarı eliyle kapatılmış olan TV 10 yöneticilerinin de olduğu bir çok kişi gözaltına alınmıştır. Bunlardan birisi TV 10 Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Veli BÜYÜKŞAHİN bir diğeri de yine aynı televizyonun Yayın Kurulu Üyesi ve programcı Sayın Veli Haydar GÜLEÇ’tir. Veli Büyükşahin aynı zamanda bir Alevi Dedesidir. Bu insanlar dışında da henüz sayısını netleştiremediğimiz onlarca kişi gece evlerine yapılan baskınla gözaltına alınmıştır. Bu durum; muhalif basına ve demokratik kamuoyuna yönelik bir sindirme operasyonudur. FETÖ ile her türlü duygusal, düşünsel ve ekonomik ilişkisi olan ve devletin her kademesinde görev yapanlarla ilgili hiçbir şey yapmayan siyasi iktidar; ömrünü bu tür gerici, şeriatçı ve işbirlikçi cemaat örgütlenmelerine karşı mücadele ile geçirmiş aydın, gazeteci, yazarlara zulüm etmektedir. Bu zulmü gerçekleştirirken de bilinçli bir biçimde Alevileri ve onların kurumlarını hedef alarak provakasyon ortamı hazırlamak istemektedir. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği örgütlülüğü olarak, var olduğumuz günden beri demokrasiyi, özgürlükleri, laikliği ve en önemlisi de barışı savunduk. Savunduğumuz bu değerler uğruna da çok ciddi bedeller ödedik, şehitler verdik. Alevilerin tarih boyunca yaşadığı her türlü asimilasyon, sindirme, kıyım, sürgün ve katliam uygulamalarını derneğimizin 30 yıllık tarihinde fazlaca yaşadık. Ancak, barış, demokrasi, eşit yurttaşlık ve laiklik mücadelesinden asla vaz geçmedik. Bu faşizan saldırılara boyun eğeceğimiz ve bu saldırıları gerçekleştiren siyasal iktidara biat edeceğimizi bekleyenler var ise bir kez daha yanılacaklardır.

Bu nedenle Veli BÜYÜKŞAHİN Dedemiz ve Veli Haydar GÜLEÇ başta olmak üzere gözaltına alınan canlarımız derhal serbest bırakılmalı ve AKP iktidarı, Aleviler üzerinden ülkeyi içine sokmaya çalıştığı politikadan bir an önce vaz geçmelidir. Toplumdaki gerilim her geçen gün artmakta ve bu durumdan dolayı toplumsal barış ciddi anlamda zarar görmektedir.

Siyasal iktidarı defalarca uyardık. Uyarmaya da devam edeceğiz. Anlayamıyor olabilirler ama onlar anlamasa da biz ısrarla söylemeye ve uyarmaya devam edeceğiz. “Aleviler vardır ve Alevilik Haktır.” Bunu artık kafanızın içine sokun. Yeter artık değerlerimize, maneviyatımıza saldırmaktan vazgeçin. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olarak Alevi Kurumları başta olmak üzere bütün demokrasi güçleri ile birlikte kol kola bu ülkeyi karanlıktan aydınlığa çıkaracağız. Tarihimizden ve ulularımızdan aldığımız mirasla yol yürümeye devam edeceğiz. Size de sizin karanlık emellerinize de boyun eğmeyeceğiz. Bu ülkeye onurlu ve kalıcı barış gelinceye kadar, demokratik ve laik bir Cumhuriyet inşa edilinceye kadar mücadele edeceğiz.

Yaşasın Demokrasi Mücadelemiz!
Yaşasın Hak ve Hakikat Mücadelemiz!

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi
10 Ocak 2018